Aktuální a historické grafy ceny zlata

Cena zlata za gram a cena zlata za trojskou unci

Graf ceny zlata

Na následujícím widgetu je zobrazen graf ceny zlata za posledních 30 let za trojskou unci v dolarech. Graf aktuální ceny zlata přímo z burzy je možné nalézt zde Cena zlata je v grafu průběžně aktualizována z komoditní burzy. Graf je interaktivní a je možné zvolit měřítko časové osy.


Graf vývoje ceny zlata v dolarech: www.goldbroker.com

Graf ceny investičního zlata v korunách

Následující graf zobrazuje cenu zlatého slitku Argor Heraeus SA Zlatý slitek 50 g. V grafu je zobrazena minimální a průměrná cena zlata. Graf umožňuje zvolit měřítko časové osy od jednoho roku až do jednoho měsíce.

Vývoj ceny zlata

Graf ceny zlata - ilustrace vývoje

Vývoj ceny zlata se odehrává na komoditní burze, kde se střetává nabídka a poptávka. Grafy ceny zlata zobrazují vývoj ceny zlata na burze. Cenu zlata kromě nabídky a poptávky ovlivňuje také hospodářská a politická situace. V dobách vysoké inflace nebo politických krizí cena zlata vetšinou stoupá. Naopak v dobách hospodářského růstu cena zlata většinou klesá. Dalším faktorem, který ovlivňuje cenu zlata je kurz amerického dolaru. Snižující se zásoby nerostu mají také vliv na vývoj ceny zlata.

Cena nejprodávanějších zlatých slitků na Heurece

V následujícím pruhu je zobrazena cena nejprodávanějších zlatých slitků a mincí na serveru Heureka.

O zlatě

Zlato (latinsky aurum) má chemickou značku Au. Bod tání zlata je 1064°C a bod varu 2856°C. Hustota  zlata je  19,3 g/cm3. Rozpouští se v lučavce královské. Je odolné vůči kyselinám a má dobré tepelné i elektrické vlastnosti.

Už od dávnověku bylo zlato používáno pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako platidlo. V současné době je velmi důležitým materiálem v elektronice, zejména pro nízký přechodový odpor a odolnost proti korozi. Tyto atributy mají teké vliv na graf ceny zlata.

Do roku 2014 bylo vytěženo na celé planetě přibližně 175 000 tun zlata.