Cena zlata v roce 2020 stoupla o 19%

Aktuální cena zlata za gram a trojskou unci v korunách

Cena zlata v roce 2020 stoupla o 19%

Zlato poskytuje bezpečný přístav v nejistých dobách a rok 2020 jím určitě byl. Cena zlata v roce 2020 stoupla v korunách o necelých 19% a pro zlato to byl další růstový rok. Pro srovnání v roce 2019 cena zlata rostla o 20% (viz. dlouhodobý graf ceny zlata). Zlato tak pokračuje ve vzestupném trendu. Podle některých analytiků by měl tento trend i v roce 2021 pokračovat. Je však otázkou jak výrazně. Růstu ceny budou napomáhat nízké úrokové sazby a mohutné „tisknutí peněz“ centrálními bankami na podporu ekonomiky. Ta je citelně zasažena koronavirovou krizí a opatřeními proti šíření nemoci COVID-19. Naději pro zvládnutí pandemie dává schválení dalších vakcín a již probíhající očkovaní populace.

Cena zlata v roce 2020 v korunách

Cena žlutého kovu stoupla za celý rok o 18.69 %. Cenu zlata v roce 2020 ovlivnila především pandemie koronaviru a prezidentské volby v USA. Koncem března byla většina zlatých slitků u českých prodejců vyprodána a cena skokově stoupla. V průběhu roku byly několikrát přepsány historické rekordy ceny zlata v korunách a koncem roku s příchodem vakcíny začala cena klesat. Ta se v současné době pohybuje na úrovni 40,763 Kč za trojskou unci.

Cena zlata v roce 2020 v korunách

Cena zlata v roce 2020 v dolarech

Rok 2020 byl těžce poznamenán rozšířením koronaviru do celého světa. Od konce března cena zlata začala prudce růst a v srpnu bylo dokonce překonáno dosavadní maximum, kdy cena zlata překročila hranici 2000 dolarů za unci. Ke konci roku byly schváleny některé vakcíny proti koronaviru a zájem o zlato klesl. To se také projevilo na jeho ceně.

Cena zlata v roce 2020 v dolarech

Bitcoin v roce 2020

Bitcoin, někdy označován jako „digitální zlato“ naproti tomu rostl zhruba o 308 %. Aktuálně se jeden Bitcoin obchoduje za cenu 29,320 dolarů.

Cena zlata v příštím roce

Cena zlata v roce 2020 byla poznamená celosvětovou pandemií a prezidentskými volbami v USA. Doufejme, že se v roce 2021 podaří dostat šíření koronaviru pod kontrolu a lidé budou moci opět vést kvalitní život. I přesto, pokud se podaří situaci zvládnout, tak v rozpočtu vlád zůstane značně velký dluh související s podporou ekonomiky během současné krize. S tím se budou muset vlády nakonec vypořádat a to bude mít velký vliv na ekonomickou situaci i na cenu zlata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *