Investice do zlata

Aktuální cena zlata za gram a trojskou unci v korunách

Investice do zlata

Investice do zlata

Investiční zlato je speciální formou zlata, která slouží jako investiční nástroj nebo uchovatel hodnoty. Jsou to převážně zlaté cihly (slitky) nebo mince. Zlaté mince mají oproti slitkům ještě navíc uměleckou a sběratelskou hodnotu, což má vliv na jejich cenu. Oproti ostatním komoditám má investiční zlato velkou výhodu v tom, že investice do zlata je osvobozena od DPH.

Zlato jako uchovatel hodnoty

Zlato může posloužit jako prostředek pro uchování hodnoty peněz do budoucna. Investice do drahých kovů jsou v investičním portfoliu typem investice, která plní roli pojistky proti finančním krizím nebo měnovým reformám. Zlato je prověřeným uchovatelem hodnoty už přes čtyři tisíce let a za celou tu dobu se nestalo bezcenným. Zlaté slitky se prodávají v hmotnostech od 1g - 1 kilogram. Mezi kupujícími je nejoblíbenější slitek o váze jedné trojské unce (viz. nejoblíbenější produkty v kategorii investiční zlato na serveru Heureka).

Zlato jako investice

Podle některých lidí z finančních trhů zlato není investice, protože nepřináší pravidelný výnos. Naproti tomu, např. akcie přináší dividendy. V případě investice do zlata vždy záleží v jakou dobu a za kolik je zlato nakoupeno a také kdy a za kolik prodáno. Od toho se pak odvíjí výnos. Při špatném načasování se pak také může klidně stát, že investice je ztrátová. Platí, že je lepší investovat pravidelně v menších částkách a vyhnout se tak kolísání trhu.  Obecně se uvádí, že by investice do zlata neměla přesahovat více než pět procent z celého investičního portfolia. Procentuální růst vývoje ceny zlata je možné zobrazit v tomto grafu.

Prodej zlata a výkupní cena

V případě nákupu je velmi důležité si vybrat obchod, kde garantují i zpětný odkup. Při prodeji je ovšem potřeba počítat s tím, ze si obchodník strhne několik procent (2%-5%) oproti prodejní ceně zlata. Pokud chcete prodat zlato u jiného obchodníka (než jste nakoupili), tak je výkupní cena zlata  většinou ještě o pár procent nižší.

Na co si dát pozor a doporučení při investici do zlata

  • Nakupovat v seriózních a zavedených obchodech, které nakupují přímo od bank.
  • Obchod by měl garantovat  i zpětný výkup zlata.
  • Přečíst si obchodní podmínky před koupí zlata.
  • Pokud se o zlatě v médiích moc píše nebo mluví, tak je lepší prodávat než kupovat.
  • Nakupovat pravidelně v menších gramážích

Cena investičního zlata

Cena investičního zlata se odvíjí od ceny zlata na burze. Tu ovlivňuje hlavně nabídka a poptávka. Prodávané investiční zlato je oproti ceně zlata na burze dražší. Je to z důvodu nákladů na ražbu, zpracovaní, marži prodejců atd. Porovnání aktuální ceny zlata a ceny odpovídajícího zlatého slitku je možné nalézt zde. V následujícím grafu je zobrazena cena investičního zlata od ověřených prodejců zlata na Heurece.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *