Nejmenší zlatá mince světa

Aktuální cena zlata za gram a trojskou unci v korunách

Nejmenší zlatá mince světa

Před několika dny (23.1.2020) vyrobili ve Švýcarsku nejmenší zlatou minci světa.  Minci vyrazila z ryzího zlata mincovna Federal Mint Swissmint. V průměru má 2.96 mm a váží pouhých 0.063 gramů (odpovídá 1/500 unce). Naproti tomu 2. největší zlatá mince světa váží 130 kg. Proces vzniku této mince je možné sledovat v tomto článku.

Následující obrázky zachycují jak vypadá nejmenší mince na světě.

Přední strana nejmenší zlaté mince světa
Zdroj: Swissmint

Zadní strana nejmenší zlaté mince světa Zdroj: https://www.swissmint.ch/e/aktuell/medien/index.php

Zadní strana nejmenší zlaté mince světa
Zdroj: Swissmint

Na minci je z přední strany vyobrazen slavný portrét Alberta Ensteina, který žil mezi lety 1895 až 1914 převážně ve Švýcarsku. Na zadní straně je zobrazen Švýcarský kříž s nápisem ""Helvetia" a nominální hodnotou mince,  která je 1/4 franku. Těchto zlatých mincí bylo vyrobeno v limitované edici 999 kusů. Mince je zabalena ve speciálním obalu obsahující lupu a světlo, aby bylo možné si ji bezpečně prohlédnout. Pouhým okem není totiž vyobrazení motivů pozorovatelné. Cena mince je 199 franků (přibližně 4676 Kč). Všechny tyto mince jsou již vyprodány.

Na tomto videu je možné vidět proces návrhu, výroby a balení nejmenší zlaté mince na světě. Minci navrhl rytec Remo Mascherini.

Zdroj: YouTube SwissmintFederal Mint Swissmint

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *