Vývoj ceny zlata za rok 2019

Aktuální cena zlata za gram a trojskou unci v korunách

Vývoj ceny zlata za rok 2019

Zlato má za sebou velmi dobrý rok, kdy dosáhlo nejvyšší korunové ceny v historii. V následujícím článku se podíváme, co mělo největší vliv na vývoj ceny zlata v roce 2019.

Vývoj ceny zlata

Cena zlata vzrostla za celý rok téměř o 20 procent. Prvních 5 měsíců se cena pohybovala okolo 29500 Kč (1300 dolarů) za unci a v červnu začala prudce růst. V první polovině září dokonce zlato pokořilo cenu 36 500 Kč (1552 dolarů) za unci a dosáhlo tak na nový korunový rekord. Od té doby mělo spíše klesavý trend a koncem roku začalo opět růst. Aktuální cena zlata byla poslední den v roce 34 400 Kč (1514 dolarů) za unci. Na následujícím obrázku je možné tento vývoj sledovat.

Vývoj ceny zlata 2019 v korunách

Vývoj ceny zlata 2019 v korunách

K letošnímu výraznému růstu přispívala velkou měrou nejistota ohledně obchodní války mezi USA a Čínou. Dále pak došlo několikrát ke snížení sazeb FEDu. Některé centrální banky (Rusko, Čína, Indie) masivně navyšovaly své zlaté rezervy (více v tomto článku), což zvýšilo poptávku po zlatě a tím rostla i cena. Centrální banky přitom tvoří přibližně 20% z celkové poptávky po zlatě. Dalším faktorem, který měl vliv na cenu zlata, bylo spuštění kvantitativního uvolňování významnými centrálními bankami koncem roku. Zlatu také pomohla nejistota spojená s brexitem.

Kromě zlata letos rostly i další investiční nástroje. Přehled ročního zhodnocení některých z nich je možné nalézt v následující tabulce [zdroj].

InvesticeZhodnocení v %
Ropa34
Americké akcie27,5
Světové akcie22,9
Americké dluhopisy7
Suroviny5
Bitcoin96

Uvedené výnosy se vztahují k obchodování v dolarech. V korunách jsou ještě o několik procent vyšší vzhledem k letošnímu oslabení koruny vůči dolaru.

Na základě uvedených hodnot se dá říci, že kromě zlata i většina dalších investic letos vydělávala. To se ovšem nedá říci o běžných a spořících účtech.

Vývoj ceny investičního zlata

Na následujícím grafu je zobrazen vývoj ceny investičního zlatého slitku o hmotnosti 1 Oz v korunách za poslední rok.

Cena zlata v příštím roce

Zlato má za sebou velmi dobrý rok, za který vděčí hlavně obchodní válce, uvolněné měnové politice a nákupům centrálních bank. Tyto faktory budou i v následujícím roce 2020 pozitivně ovlivňovat cenu zlata. Proti růstu ceny za současné situace naopak působí dobrá nálada na akciovém trhu a nízká nezaměstnanost.

Uvidíme, jak se bude vyvíjet cena zlata v příštím roce. O možném budoucím vývoji je možné diskutovat na našem diskuzním fóru o zlatě.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *