Zlatá mince Sovereign

Aktuální cena zlata za gram a trojskou unci v korunách

Zlatá mince Sovereign

Ilustrační obrázek Britské mince

Zlatá mince Sovereign (Britská mince) je nejslavnější zlatá mince Spojeného království, která je ražena od roku 1817 až do současnosti s nominální hodnotou jedné libry šterlinků. Mince je pojmenována po stejnojmenné slavné anglické minci, ražené do začátku 17. století. Britský Sovereign původně nebyl mezi lidmi příliš populární, jelikož placení pomocí bankovek bylo pohodlnější, ale později, když bylo používání jednolibrových bankovek omezeno zákonem, stala se ze Sovereignu velmi populární mince. Do současnosti bylo vyraženo přes miliardu kusů těchto mincí.

Lícová strana mince zobrazuje jednoho z britských panovníků, zatímco rubová strana, až na pár výjimek, nese zobrazení svatého Jiří bojujícího s drakem a je opatřena iniciálami B. P. designéra Benedetta Pistrucciho.

Viktoriánská éra

Během viktoriánské éry, od roku 1838, byl design rubové strany nahrazen znakem britského impéria, ověnčeným ratolestmi. Tento stav trval až do roku 1871, kdy byl obnoven původní Pistrucciho design svatého Jiří bojujícího s drakem.

Sovereign v 20. století

Zlatý Sovereign byl ražen v Londýně do roku 1917, přičemž již od začátku první světové války v roce 1914 byl nahrazován papírovými bankovkami. Od roku 1917 pokračovaly ražby zlatých Sovereignů už jen v koloniálních mincovnách v Jižní Africe, Austrálii, Kanadě a Indii. Díky známému obsahu zlata 22 karátů (91,77% zlata,  8,33% měď) byly však mince stále v oběhu na Středním východě.

Po druhé světové válce, spolu s nestabilitou v regionu, začala poptávka po zlatých Sovereignech strmě růst, na což reagovala Britská královská mincovna novými emisemi Sovereignu. Je zajímavé, že tyto nové Sovereigny z let 1949, 1950 a 1951 neobsahují podobiznu tehdejšího krále Jiřího VI., ale namísto toho byly použity staré matrice z roku 1925 s podobiznou Jiřího V. a letopočtem 1925. Od původního originálu se tyto novější Sovereigny liší pouze o něco vyšším okrajem mince.

Sovereign jako sběratelská mince

Od roku 1957 byly Sovereigny raženy již s podobiznou královny Alžběty II. Od roku 1979 se Sovereigny razí jako sběratelské mince. Na následujícím videu je vidět mince z roku 2017.

Cena zlaté mince Sovereign

Zlatá mince Sovereign je mezi sběrateli velmi populární a vzácná. Ceny Sovereignů se pohybují v závislosti na stáří a kvalitě přibližně od desítek tisíc korun až k milionům za vzácné kusy, např. článek zde (anglicky).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *