Zlatá mince American Gold Eagle

Aktuální cena zlata za gram a trojskou unci v korunách

Zlatá mince American Gold Eagle

Zlatá mince American Gold Eagle je oficiální investiční mince, kterou razí mincovna Spojených států (United States Mint) ve West Pointu v New Yorku. Právní rámec ražby této mince stanovuje zákon Gold Bullion Coin Act z roku 1985. Tento zákon kupříkladu udává podmínku, aby zlato pro výrobu mince pocházelo ze zdrojů Spojených států. Počátek ražby mince se datuje od roku 1986, a mincovna každý rok vydává novou sérii – o jaký rok ražby se jedná lze vyčíst z rubu mince, kde je rok uveden.

Varianty mince American Gold Eagle

Investiční zlatou minci American Gold Eagle lze pořídit ve čtyřech variantách, odstupňované podle hmotnosti (ve všech případech se jedná o tzv. trojskou unci) – 1/10 oz, 1/2 oz 1/4 oz a 1 oz.

Pro zajímavost lze zmínit, že všechny hmotnostní verze mince v kvalitě bullion byly raženy hned od prvopočátku, tedy od roku 1986. Naproti tomu v případě kvality proof byly nejprve od roku 1986 raženy mince o hmotnosti 1 oz, od roku 1987 se program rozšířil o hmotnost 1/2 oz a naposledy v roce 1988 se začaly razit i mince v kvalitě proof o hmotnosti 1/4 oz a 1/10 oz.

Každá mince je z 91,67 % tvořena zlatem; zbývající 3 % mince tvoří stříbro a 5,33 % měď. Vyjádřeno v karátech, mají American Gold Eagle mince 22 karátů. Důvod, proč mince obsahují i stříbro a měď, je čistě praktický a spočívá v uchování jejich hodnoty – díky tomu je mince odolnější vůči opotřebení.

Jednotlivé verze mince se pak liší i v dalších aspektech:

  • American Gold Eagle 1/10 oz má průměr 16,5 mm, tloušťku 1,19 mm a váží 3,39 g. Nominální hodnota této mince je 5 amerických dolarů.
  • American Gold Eagle 1/4 oz má průměr 22 mm, tloušťku 1,83 mm a váží 8,48 g. Nominální hodnota této mince je 10 amerických dolarů.
  • American Gold Eagle 1/2 oz má průměr 27 mm, tloušťku 2,24 mm a váží 16,97 g. Nominální hodnota této mince je 25 amerických dolarů.
  • American Gold Eagle 1 oz má průměr 32,7 mm, tloušťku 2,83 mm a váží 33,93 g. Nominální hodnota této mince je 50 amerických dolarů.

Cena mince American Gold Eagle

Mince Gold Eagle je ve své domovině považována za oficiální zlatou minci a funguje i jako zákonné platidlo. Pořizovací cena mince je odvozena od hmotnosti mince o hmotnosi trojské unce, díky čemuž mohou tuto minci do svých portfolií zařadit i drobnější investoři.

Aktuální cena US Mint Zlatá mince American Gold Eagle 1 Oz v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Provedení mince

Co se týče provedení mince, každá ze stran – rub i líc – byla navržena jiným autorem. Nutno dodat, že stejně jako v případě svého stříbrného sourozence, American Silver Eagle, i u zlaté varianty mince dominují symboly státnosti Spojených států amerických.

Liberty $50 Obverse.png
Zdroj: United States Mint – www.usmint.gov/pressroom/index.cfm?flash=no&action=photo, Link

Rub mince

Rub mince navrhl Augustus Saint-Gaudens a zachycuje Liberty (Svobodu), která je základní postavou americké demokratické společnosti. Liberty je vyobrazena v pohybu – v pravé ruce drží hořící pochodeň a v levé olivovou větev. Bystrý pozorovatel si může všimnout budovy Kapitolu, umístěné vlevo dole. Stejný design již byl v minulosti využíván, a to coby rub zlaté mince Sain-Gaudens double eagle o nominální hodnotě 20 dolarů. Ražba této mince však byla ukončena v roce 1933. Na přední straně mince je kromě Liberty vyobrazeno i 50 hvězd a rok ražby. Zajímavostí bezesporu je, že do roku 1991 byl na zlatých mincích uveden rok ražby v římských číslicích a počínaje rokem 1992 je rok vyjádřen v arabských číslicích.

Liberty $50 Reverse.png
Zdroj: United States Mint – www.usmint.gov/pressroom/index.cfm?flash=no&action=photo, Link

Líc mince

V případě lícní strany mince se v současnosti můžeme setkat se dvěma variantami. První variantu (starší) navrhl Miley Busiek. Jeho výjev zachycuje samce orla bělohlavého v letu, který v drápech svírá olivovou větev. Tu přináší do hnízda, kde na něj čeká samice s mláďaty. Kromě toho je na lícní straně mince napsáno United States of America, E pluribus unum (v jednotě je síla), In God We Trust a odpovídající hmotnost a nominální hodnota mince. V roce 2021 však došlo ke změně designu lícní strany, a to při příležitosti oslavy 35. výročí ražby American Gold Eagle. Novou variantu navrhla Jennie Norris a následně ji do fyzické podoby převedla Renata Gordon. Zadní strana mince v tomto provedení zachycuje profil hlavy orla bělohlavého. Kromě nápisů, které jsou totožné jako u dosavadní varianty, vyobrazuje lícní strana i iniciály obou autorek.

2021 $25 Half oz. Gold Eagle Type 2 Reverse.png
Zdroj: Renata Gordon https://catalog.usmint.gov/american-eagle-2021-one-half-ounce-gold-proof-coin-21ECN.html?cgid=2021-product-schedule, Link

Díky zemi původu, která patří mezi hospodářsky nejvyspělejší země s nejdůležitějším kapitálovým trhem, a pro svůj atraktivní vzhled je American Gold Eagle instrumentem, jenže je vysoce populární mezi investory, zaměřující se na komodity, resp. preferující fyzickou podobu svých investic. Atraktivní je však i pro sběratele, neboť provedení mince je opravdu precizní.

Více článků týkajících se zlatých mincí můžete nalézt zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *